Kredyt hipoteczny w Hiszpanii
Casa in spain
Kredyt hipoteczny w Hiszpanii
Finansowanie kupna nieruchomości w Hiszpanii za pomocą kredytu hipotecznego udzielanego przez banki hiszpańskie, to jeden z najpopularniejszych sposobów realizacji planów inwestycyjnych przez nabywców zagranicznych.
Z tytułu przynależności do UE, obywatele Polski nie mają najmniejszego problemu, aby korzystać z tej formy finansowania, a przyjazne nastawienie rynku finansowego Hiszpanii do zagranicznych inwestorów stwarza dogodne warunki i nieskomplikowany proces jego otrzymania.
Zasady udzielania kredytów hipotecznych przez banki hiszpańskie są regulowane zarówno przepisami prawa krajowego, jak i unijnymi. Hiszpańska ustawa hipoteczna tzw. Ley Hipotecaria, która reguluje umowy kredytowe, została zmodernizowana w 2019 roku, tak, aby chronić konsumentów i zapewnić większą przejrzystość procesu zaciągania kredytów.
Zasady udzielania kredytów hipotecznych:
1
Nierezydenci mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup
Domów i mieszkań na użytek własny (np. dom wakacyjny).
Nieruchomości inwestycyjnych: Banki udzielają kredytów również na nieruchomości kupowane w celu inwestycji, takich jak wynajem turystyczny czy długoterminowy.
2
Warunki uzyskania kredytu dla obcokrajowców
W większości przypadków minimalny wkład własny dla nierezydentów wynosi około 30–40% wartości nieruchomości i jest on nieco wyższy w porównaniu z rezydentami, którzy mogą uzyskać kredyt z wkładem własnym na poziomie 20%.
Wskaźnik LTV (Loan to Value): W przypadku nierezydentów banki zazwyczaj oferują kredyt na maksymalnie 60–70% wartości nieruchomości, podczas gdy dla rezydentów ta wartość może wynosić nawet 80–90%.
Okres kredytowania jaki będzie nas obowiązywał to 5 do 25 lat.
W wyliczeniu potencjalnej raty pomoże Wam nasz niezobowiązujący kalkulator, który znajdziecie tutaj (podlinkowany kalkulator)
3
Ocena zdolności kredytowej
Na komplet dokumentacji wymaganej przez bank będzie składał się tzw. „pakiet podstawowy”, czyli:
Dowód osobisty i paszport,
Numer NIE (Número de Identificación de Extranjero): Każdy nierezydent musi uzyskać hiszpański numer identyfikacyjny cudzoziemca (NIE).
Formularz wniosku o kredyt hipoteczny
Dowód założenia konta w hiszpańskim banku
wyciąg z konta bankowego z ostatnich 6 miesięcy
oraz w zależności od statusu naszego zatrudnienia (umowa o pracę lub samozatrudnienie)
Wyciąg z BIK (Biura Informacji Kredytowej),
Zeznanie podatkowe PIT za ostatnie 2 lata
Wyciąg z konta firmy z ostatnich 6 miesięcy
Historia kredytowa, czyli informacja o istniejących zobowiązaniach kredytowych
Deklaracja posiadanych aktywów i pasywów
Informacja o zgromadzonych środkach – wkład własny
4
Opłaty i koszty
Proces uzyskania kredytu hipotecznego wiąże się z opłatami, które są regulowane przez prawo:
Notarialne: Koszty sporządzenia aktu notarialnego.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (AJD): W przypadku nieruchomości nowo wybudowanych, w zależności od Wspólnoty Autonomicznej, może wynosić od 0 do 1,5%
Opłaty sądowe: Rejestracja hipoteki.
Ubezpieczenie nieruchomości i polisa na życie. Zazwyczaj wymagane są przez bank jako warunek kredytu.
5
Procedura podpisania umowy hipotecznej
10 dni przed planowaną datą finalizacji transakcji zakupu nieruchomości, obie strony, zarówno przedstawiciel banku jak i kredytobiorca (lub jego pełnomocnik) powinni odbyć wizytę u notariusza w celu sformalizowania akceptacji warunków kredytu, po czym dopiero w dniu podpisania umowy nabycia nieruchomości u tego samego notariusza ma miejsce podpisanie umowy hipotecznej. W tym momencie bank przekazuje czek bankowy obejmujący uzgodnioną kwotę kredytu hipotecznego na zakupioną nieruchomość.
6
Inne
Osoby niebędące rezydentami, które ubiegają się o kredyt hipoteczny w Hiszpanii, muszą przestrzegać tych samych wymogów prawnych i notarialnych, co mieszkańcy i często decydują się na korzystanie z pomocy doświadczonego pośrednika hipotecznego, specjalizującego się w międzynarodowych transakcjach nieruchomości, który biegle orientuje się w hiszpańskim systemie bankowym.
Ubieganie się o kredyt bez profesjonalnego wsparcia może być skomplikowane i narażone na potencjalne ryzyko oraz trudności utrudniające cały proces, który obejmuje m.in. podpisanie umowy hipotecznej w języku hiszpańskim przed notariuszem oraz zarejestrowanie nabytej nieruchomości w hiszpańskim rejestrze.
W CASA IN SPAIN
Dbamy o to, aby wszelkie formalności dotyczące kredytu hipotecznego w Hiszpanii nie spędzały Wam snu z powiek i abyście otrzymali kompleksową opiekę od naszych polskojęzycznych partnerów prawnych i finansowych.
MASZ PYTANIA?
Zastanawiasz się nad zakupem nieruchomości, lokalizacją, nie wiesz do czego zacząć?
Nie znalazłeś odpowiedzi, na nurtujące Cię pytania? Skontaktuj się z Nami!
FAQ
Najczęściej zadawane pytania
Kwestie związane z finansowanie są jednymi z najbardziej nurtujących naszych klientów, dlatego stworzyłyśmy listę najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami przygotowanymi przez naszych ekspertów. Teraz w jednym miejscu możesz sprawdzić, jakie formalności wymagane są przy zakupie nieruchomości finansowanej z kredytu hipotecznego zaciągniętego w Hiszpanii.
Istnieje wiele stron internetowych i platform, na których można znaleźć oferty nieruchomości w Hiszpanii. Ważne jest, aby zrozumieć sposób ich opisywania, mamy dla Was kilka wskazówek:
- pamiętajcie, że ceny podane w ofercie są cenami netto, należy zawsze do nich doliczyć ok. 10%-12% (rynek wtórny) lub 13%-15% (rynek pierwotny) jej wartości. Są to m.in. podatek VAT, koszty opłat prawnych i notarialnych, czy też koszty zależne od Wspólnoty Autonomicznej
- ilość pomieszczeń podana w ogłoszeniu, to ilość sypialni, należy zawsze w domyśle pamiętać o dodatkowym salonie, który nie widnieje w treści oferty
- stan deweloperski w Hiszpanii różni się od tego, który znamy z Polski. Nasza nieruchomość z rynku pierwotnego będzie dysponowała wykończonymi podłogami, kuchnią (często ze sprzętami AGD) i łazienkami, zamontowanymi już drzwiami wewnętrznymi oraz wbudowanymi szafami.
Jeśli zakupu dokonujemy na wczesnym etapie budowy, będziemy mieli możliwość wyboru materiałów wykończeniowych z określonej przez dewelopera gamy produktów.
- Paszport lub dowód tożsamości
- Numer Identyfikacyjny Cudzoziemca (N.I.E.). równorzędny z polskim numerem PESEL, będzie nam potrzebny do wielu czynności biurokratycznych, czy nawet w życiu codziennym, jak np. odbieranie paczki na poczcie, a przede wszystkim do założenia konta bankowego. Wniosek o ten numer można składać zarówno w Polsce w Ambasadzie Królestwa Hiszpanii w Warszawie lub w Hiszpanii na posterunku policji.
- Dokumenty potwierdzające zdolność finansową, czyli wyciągi bankowe, odcinki wpłaty i inne informacje finansowe, a w przypadku kredytu hipotecznego, jego bankowe potwierdzenie
- W przypadku rozdzielności majątkowej, również to zaświadczenie będzie niezbędne
- Certyfikaty niezalegania z fiskusem
- I w końcu umowę kupna-sprzedaży lub rezerwacyjną w celu założenia konta w banku hiszpańskim
Tak, banki hiszpańskie udzielają kredytu hipotecznego osobom nie będącym rezydentami, czyli posiadającym źródła dochodu poza Hiszpanią (w granicach Unii Europejskiej), do 70% sumy zakupu. Dokumentacja wymagana do złożenia wniosku o taki kredyt jest zbliżona w dużej mierze do polskich wymogów. O szczegółach tego typu finansowania dowiecie się w naszej zakładce: https://casainspain.com.pl/kredyt/
Zazwyczaj czas od złożenia wniosku do uzyskania decyzji kredytowej w Hiszpanii to 10-14 dni. Tutaj warto pamiętać o jednej rzeczy. Podczas tego procesu nasza nieruchomość musi być wyceniona przez niezależną firmę lub urzędnika działającego na zlecenie banku i niestety, to my zapłacimy za ta usługę. Na ogół jest to koszt w wysokości 1-2% udzielonego kredytu.
Zjawisko dzikich lokatorów zajmujących nielegalnie posiadłość spędza nam sen z powiek, są jednak sposoby na zabezpieczenie się przed tym procederem, a jego tendencja spadkowa w porównaniu z poprzednimi latami wskazuje na to, że zmiany wprowadzane w prawie hiszpańskim mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Piszemy o tym dokładniej tutaj: https://casainspain.com.pl/hello-world/
Oto kilka praktycznych wskazówek, których zastosowanie może pomóc w minimalizowaniu ryzyka wystąpienia problemu "ocupas" i chronić Waszą nieruchomość przed niepożądanym zajęciem:
- Zakup nieruchomości w osiedlu zamkniętym, budynku z usługą ochrony, konsjerża
- Współpraca i dobre relacje z sąsiadami, to oni mogą zauważyć podejrzane aktywności i powiadomić Was o nich na czas.
- Znajomość okolicy i zapoznanie się z otoczeniem z pomocą zaufanych pośredników nieruchomości oraz posiadanie odpowiedniej wiedzy o lokalnym rynku nieruchomości
- W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy nieruchomość jest nieużywana przez dłuższy czas, warto rozważyć zastosowanie systemów monitoringu do stałego nadzoru nad terenem, np. firmy ochroniarskie, kamery monitorujące, oświetlenie zewnętrzne lub systemy alarmowe mogą pomóc w zapobieganiu nieuprawnionemu dostępowi do nieruchomości.
- Wynajem podczas nieobecności właścicieli i regularne korzystanie z nieruchomości może pomóc w zapobieganiu sytuacjom, w których osoby trzecie próbują ją zajmować.
- Dbałość o dokumenty dotyczące nieruchomości, takie jak akty własności, umowy wynajmu lub dzierżawy, może być pomocna w sytuacjach sporów prawnych.
- Regularne konsultacje z prawnikiem lub doradcą ds. nieruchomości w celu opracowania strategii zapobiegania takim incydentom
ZAUFANIE
Opinie klientów
Już jesienią będziemy mogli usiąść przy naszym własnym basenie na wybrzeżu Costa del Sol, gdyby nie Panie Jola i Magda, poszukiwanie apartamentu pewnie zajęłoby nam kolejne miesiące. Dziękujemy Wam serdecznie! Znajomość języka hiszpańskiego i Wasza profesjonalna obsługa to genialne połączenie, które sprawiło, że możemy się cieszyć naszym apartamentem z widokiem na morze
Właścicielki Casa in Spain to niesamowite specjalistki, nie tylko poświęciły nam czas i znaleźliśmy przepiękny apartament na nowym osiedlu niedaleko Marbelli, ale też pomogły w przejściu przez wszystkie formalności z kredytem i polskojęzyczną obsługą prawniczą na miejscu. Nie było dla nich po prostu rzeczy niemożliwej! Dziękujemy Wam z całego serca, mamy w końcu nasz dom na południu Hiszpanii i to właśnie dzięki Wam!
Pani Magda w Polsce, a Pani Jola w Hiszpanii - ten duet po prostu świetnie gra. Podczas załatwiania kredytu w Hiszpanii obie Panie były niezwykle pomocne i w ten sposób spełniają się nasze marzenia o mieszkaniu w Hiszpanii na przepięknym wybrzeżu Costa del Sol. Nasz apartament w ekskluzywnym osiedlu z basenem i studiem fitness już niedługo będzie naszym drugim domem z gwarancją na słońce i widokiem na morze!
KONTAKT
Umów się na bezpłatną konstultację
Jeśli macie pytania, jesteśmy dla Was na miejscu, zarówno w Polsce jak i w Hiszpanii, służymy Wam pomocą w języku polskim, hiszpańskim, angielskim i niemieckim.
Właśnie podpisaliśmy z mężem umowę zakupu naszej pięknej willi w Esteponie, jestesmy tacy szczęśliwi. Panie Magda i Jola z Casa in Spain sprawiły, ze nasze marzenia stały się faktem! Dziękujemy za obszerną pomoc w poszukiwaniach i przy obsłudze związanej z zakupem, sami nie dalibyśmy rady przejść przez całą procedurę zakupu nieruchomości w Hiszpanii. Wspaniałe profesjonalistki, na których można polegać!